Google gibi sirketler kuralları yeniden mi yazıyor?
Uncategorized
Aug17

Tags

Related Posts

Share This

Google gibi sirketler kuralları yeniden mi yazıyor?

Laura Mazur ve Louella Miles tarafından yazılan “12 Pazarlama Ustasından Pazarlama Dersleri” adlı kitapta Regis McKenna röportajında sorulan bir soru bu. McKenna şöyle cevaplamış;

Evet, bence pek çok açıdan bunu yapıyorlar. Örneğin reklam ajansları bu yeni araçtaki yerlerini tayin etmeye çalışıyorlar. Şu anda online reklam, genel olarak giderlerin küçük bir parçasını oluşturuyor. Buna karşın online reklamcılık görsel ve yazılı basından çok daha hızlı büyüyor. Google doğrudan sponsorlara gidiyor ve sponsorlar da doğrudan Google’a geliyor. Bu araç popülerleştikçe, reklam ajanslarının değeri azalıyor. Online reklamcılık doğrudan ölçülebilir bir şey.

Geleneksel reklamcılık şekilleri, uzun zamandır doğru sonuçları verecek ölçme araçları arıyor. Yaratıcı insanların rolü hala önemli, çok önemli, ancak bir reklam ajansı genellikle yaratıcılığı bastırıyor ve baktığınızda büyük ajansların holdinglerin parçası haline geldiklerinde bu birleşmiş enerjilerini ortaya çıkarmakta olan teknoloji araçlarını araştırmak için kullanmadıklarını görürsünüz. Basın ve yayın reklamcılığı ve bunun marka geliştirilmesindeki rolü, televizyonun en parlak döneminde tavan yaptı. Bilgisayarınız ve akıllı telefonunuz yakında sizin televizyon ekranınız haline gelecek.

Tüketiciye ulaşmak için daha farklı yöntemler görüyoruz; ancak mesajlar o gürültü patırtıda ve kaosta kaybolup gidiyor. Tahminimce daha farklı becerileri ve yetenekleri olan daha yaratıcı kaynakların yaratıcı yazılım kampanyaları sunacakları günleri göreceğiz. Yaratıcı insanlar bu yeni aracı kullanmayı öğrenmek zorunda kalacaklar. ayrıca, daha fazla reklam ajansının “yazılım şirketi” haline geldiğini göreceğiz. Birkaç yıl önce, P&G’deki üst düzey yönetim ekibine bir konuşma yaptım. Soru-cevap kısmında, yöneticilerden biri bana şunu sordu: “Gelecekte reklam şirketimiz bir yazılım şirketi mi olacak?”

Kaynak: Conversations With Marketing Masters – MediaCat Kitapları