Sınırların ötesine geçin

Uzun zamandır yazmaya değer bir gerilla çalışması göremiyordum. Tam o sırada CNN’in yeni sloganı için düşündüğü eşsiz güzellikteki proje imdadıma yetişti.

CNN yeni sloganı “Go Beyond Borders” için Almanya’da deyim yerindeyse dört dörtlük bir çalışma sergilemiş. Çalışmada Berlin Duvarı’nın yıkılışının 20. yıldönümü anılırken tarihi araştırmalar ile yaşanan olaylardan bazıları sokaklara işlenmiş. Berlin sokaklarında duvarın geçtiği yerlere, üzerinde “Go Beyond Borders” sloganı yer alan CNN bantları yapıştırılmış. Yaklaşık 40 km. boyunca devam eden bantlar duvarı simgelerken kaldırımlara ve yollara işlenen olaylar hakkında da bilgi ediniyoruz.

5 gün süren çalışmada yapıştırılan bantlar, tam olarak duvarın bulunduğu noktalardan geçmekte. Hatta, günümüzde duvarın yıkılmasından sonra inşaa edilen binaların içinden geçirilmiş bantlar. Toplam 8 tarihi kaçış olayı anlatılmakta. Bu olayların hepsi kayıtlarda yer alan gerçek olaylar. Tanıtım imajlarındaki QR kodları kullanarak Google Map’ten hattı ve olayın gerçekleştiği noktayı görmeniz mümkün.

Aşağıda bu olaylardan 2 tanesi mevcut.

Yukarıda 1961 yılında Doğu Berlin tarafında devriye görevinde bulunan ve duvarın başlangıç noktasında yer alan Conrad Schumann isimli askerin Batı Berlin’e firarını görebiliyoruz. Aşağıda ise, bugün tam o noktada yer alan sokak çalışmasını.

Alttaki imajda ise 1962 yılında Batı Berlin’e, duvarın altından tünel kazarak kaçan Rudolf Müller’in hikayesi yer almakta. Ailesinden ayrı kalmayı kabullenmeyen Rudolf yardımlarla duvarın Doğu yakasından Batı yakasına uzanan bir tünel kazarak özgürlüğüne kavuşuyor. Ancak ne yazık ki kendisini durdurmaya çalışan bir devriyeyi de öldürmek zorunda kalıyor.

Burada ise Rudolf Müller, tam olarak aynı yerde yerin altından çıkarken betimlenmiş.